65- مدیریت پروژه چابک- روش

Sprint- دو سرعت (دویدن با سرعت در زمان کوتاه)

آیا تاکنون در پروژه ای بوده اید که دارای اقلام قابل تحویل بسیار زیاد بوده و در عین حال دارای چهارچوب زمانی کوتاهی باشد. در چنین مواردی می توان با استفاده از روش "دو سرعت" کارها را به سرعت انجام دهید. برای اینکار کلیه کارهای موجود در پروژه به بخش های کوچکی تقسیم می شوند که بتوان آن بخش را در دو هفته به انجام رسانید. این زمان دو هفته ای را "دو سرعت" می نامند. این زمان می تواند مدت دیگری داشته باشد اما پیشنهاد می شود بصورت دو هفته ای باشد.

در ابتدای هر "دو سرعت" اعضای تیم دور هم جمع شده و اهداف خود را برای کارهایی که باید در دوهفته آتی انجام شوند، تعیین می کنید. سپس دویدن را آغاز می کنید. بدین ترتیب تمرکز تیم تنها بر کارهایی می باشد که باید در دو هفته پیش رو انجام دهند و بدین ترتیب وزن کل پروژه از روی شانه های آنها برداشته می شود.

 

جلسات "دو سرعت"

برای آنکه تیم بتواند در طول "دو سرعت" تمرکز خود را حفظ کند، جلسات روزانه برگزار می شود. اگر اعضای تیم هر روز صبح با هم جلسه داشته باشند، آنگاه می توانند در مورد کارهایی که در آن روز می خواهند انجام دهند صحبت کنند و این امر باعث می شود که بصورت باورنکردنی بر روی موضوع تمرکز کنند. اگر جلسه در 15 دقیقه انجام شود ضمن کمک به ایجاد ارتباط بین اعضا، احساس انجام کار را نیز در آنها تقویت می کند. وقتی افراد بدانند که هر روز چکار باید انجام دهند، اثر بخشی آنها افزایش میابد. بگذارید افراد تیم خود مسئول جلسات باشند و شما فقط مواظب باشید که جلسات از بحث اصلی خارج نشود.

  

مرور "دو سرعت"

در انتهای هر "دو سرعت" باید مدیران برای بررسی خروجی ها با یکدیگر جلسه ای داشته باشند. آنها باید در 30 دقیقه تشریح کنند که چگونه به اهداف رسیده اند، چه موفقیت هایی داشته و چه شکست هایی را متحمل شده اند.آنها دروسی که آموخته اند را بیان خواهند کرد و خواهند گفت که در "دو سرعت" بعدی چگونه می خواهند از آنها به منظور ارتقای عملکرد خود استفاده کنند.

  

اگر پروژه را به این قسمت های کوچکتر بشکنید و از روش فوق برای انجام کارها استفاده کنید، خواهید دید که اعضای تیم "خودشان حرکت می کنند". آنها خودشان مسئول پیشرفتشان می شوند، عملکرد خود را مرور می کنند و کارهای خود را بهبود می دهند. آنگاه با شما به عنوان یک "مشتری" برخورد می شود و به شما این امکان را می دهند که به پروژه یک "نگرش هلیکوپتری" داشته باشید. این کار باعث کاهش استرس و افزایش موفقیت شما می شود.

 

/ 2 نظر / 72 بازدید
محمد

جالبه توی اولین فرصت سعی می کنم امتحانش کنم.

امیرحسین

سلام از اظهار لطفتان ممنونم . چرا وبلاگ شما عنوان ندارد؟ در هز صورت لینک شدید.