50- ساختار شکست ریسک (RBS)

در این قسمت و قسمت های بعدی قصد دارم بخش های مختلف مقاله ای تحت عنوان "مدیریت ریسک های پروژه با استفاده از ماتریس شکست ریسک" را ترجمه و ارائه کنم. این مقاله نوشته David Hillson- Sabrina Grimaldi- Carlo Rafele   می باشد.  

 

 

استفاده از ساختار شکست ریسک Risk Breakdown Structure (RBS)

 

 

از زمان تعریف ساختار شکست ریسک توسط هیلسون (2002) این ساختار به عنوان یک ابزار کارا و مفید در ساختار بندی فرآیندهای مدیریت ریسک  به کار گرفته شده است و در بسیاری از استانداردهای مدیریت ریسک نظیر استاندارد PMBOK از آن استفاده شده است.

 

ساختار شکست ریسک تعریفی شبیه ساختار شکست کار (WBS) دارد.

 

"طبقه بندی منبع گرا[1]  از ریسک های پروژه که کلیه ریسک هایی را که پروژه با آن روبرو است را تعیین و سازماندهی می کند. با پایین رفتن در ساختار شکست میزان جزئیات مربوط به منابع تولید ریسک پروژه بیشتر می شود".  بنابراین ساختار شکست ریسک یک ساختار سلسله مراتبی از ریسک های بالقوه  است که می تواند کمک ارزشمندی به تعیین ریسک های پیش روی پروژه نماید. از این ساختار می توان به عنوان چهارچوبی برای تعیین فرآیندهای مدیریت ریسک استفاده کرد.

 

یک ساختار عمومی برای ریسک های پروژه می تواند کارساز باشد ولی لزوما در برگیرنده کلیه ریسک های پروژه نیست. بنابراین بهتر است برای هر پروژه ای با توجه به ویژگی های خاص آن پروژه و صنعتی که به آن مرتبط است، نسبت به تهیه یک ساختار شکست ریسک مناسب اقدام نمود.

 

عمده ترین موارد کاربرد و مزایای  ساختار شکست ریسک عبارتند از:

 

کمک به تعیین و شناسایی ریسک ها: از بالاترین سطح ساختار شکست ریسک می توان به عنوان لیست کلی و به منظور اطمینان از لحاظ کردن کلیه ریسک های پروژه استفاده کرد، این درحالیست که از پایین ترین سطح این ساختار نیز می توان به عنوان یک چک لیست استفاده نمود. همچنین می توان از این ساختار برای طبقه بندی ریسک هایی که از سایر روشها شناسایی شده اند، استفاده کرد.  این ساختار فرد را قادر می سازد تا نقاط کور و گپهای موجود در مراحل شناسایی ریسک دیده شده و از تکرار برخی ریسک ها نیز ممانعت گردد.

 

ارزیابی ریسک: ریسک های شناخته شده را می توان رد RBS بر اساس منبع ایجاد آنها طبقه بندی کرد. این عمل منابع مهم وقوع ریسک در پروژه را آشکار کرده رابطه بین ریسک های پروژه را نشان می دهد. بدین طریق پیشگیری یا واکنش در برابر ریسک  بر روی ریسک های مهمتر متمرکز می شود.

 

مقایسه آلترناتیوها: در مناقصات  در صورتیکه از یک ساختار شکست ریسک یکسان در پیشنهادات استفاده گردد، می توان به منظور بررسی و مقایسه پیشنهادات مختلف از RBS کمک گرفت. همچنین از این ساختار می توان به عنوان یک ورودی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در قسمت های مختلف استفاده نمود. همچنین با در دست داشتن این ساختار می توان در پروژه های مختلف یک طرح[2]  یا سبد طرح ها[3]   به دلیل داشتن ساختار و اصطلاحات یکسان، نسبت به بالانس ریسک پروژه های مختلف آن طرح یا سبد اقدام نمود.

 

گزارش ریسک: ذینفعان مختلف در پروژه، به سطوح مختلفی از گزارشات نیاز دارند. لذا می توان با خلاصه کردن ساختار شکست ریسک، گزارشی برای مدیریت ارشد تهیه کرد و همچنین با استفاده از کلیه سطوح این ساختار می توان نسبت به ارائه گزارشات مناسب برای گروه های کاری اقدام کرد.

 

دروس آموخته برای سایر پروژه ها: با استفاده از RBS در اننهای یک پروژه برای بررسی عملکرد در خصوص ریسک های آن پروژه می توان به یک چهارچوب واحد در بررسی ریسک همه پروژه ها دست یافت. این امر ریسک های مشترک و عمومی را آشکار کرده و این اجازه را می دهد تا یک اقدام پیشگیرانه برای آنها در پروژه های آتی اتخاذ گردد.

 

 

مدیریت صحیح و موفق ریسک، ‌نیازمند درک صحیح ریسک های پیش روی پروژه می باشد. این امر فراتر از لیست کردن ریسک ها و اولویت بندی آنها بر اساس احتمال وقوع و تاثیر آنها بر پروژه است. تعداد بسیار زیاد ریسک هایی که در طول فرآیند مدیریت ریسک تولید می شوند  بایستی بگونه ای طبقه بندی شوند که بتوان آنها را بخوبی شناخت و از آن به عنوان پایه ای برای اقدامات مناسب استفاده کرد.

 

یک ساختار شکست ریسکهمانند ساختار شکست کار مزایایی را برای ما به همراه دارد. این ساختار کمک  بزرگی در شناسایی، ارزیابی و گزارش دهی ریسک می باشد. همچنین زبان یکسانی برای تسهیل مقایسه بین آلترناتیوهای مختلف، گزارش گیری از چندین پروژه  و دروس آموخته ارائه می دهد.

 

 

ادامه دارد (ارتباط WBS و RBS)

 

 


[1]- Source Oriented

 

[2] - Program

 

[3] - Portfolio

 

/ 4 نظر / 464 بازدید
محمد

خدمت خوش ميگذره؟؟؟ اميدوارم سال خوب و خوشی داشته باشی.

صادق روزبهی

ممنون و سال نو شما هم مبارک. خدمت هم به خوبی و خوشی!!!! در حال گذر است. ان شا الله نصيب شما هم بشود.

مهدی شريعتمداری

با سلام و تبریک سال نو خدمت شما و آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما وبلاگ شما با مطالب خوب آن بسیار قابل استفاده است. دوست عزیز اینجانب در سال جدید وبلاگی با محتوای مدیریتی ایجاد نمودم لطفا در صورت تمایل در لینک خود وبلاگ ما اضافه نمائید با تشکر_مهدی شریعتمداری