51- ارتباط دادن WBS و RBS

 

ارتباط داخلی RBS و WBS راه مناسبی برای ربط دادن ریسک ها به فعالیت ها در پروژه است. WBS یک ساختار سلسله مراتبی است که فعالیت های عمده، زیر مجموعه های آنها و نیز بسته های کاری [1]را که برای دست یافتن به اهداف پروژه ضروری هستند، نمایش می دهد. در عین حال RBS ساختاری سلسله مراتبی است که ریسک های پروژه را بر اساس منابع وقوع آنها طبقه بندی می کند.

 

با استفاده ترکیبی از WBS و RBS می توان یک ساختار ماتریسی ارائه می دهد که به تیم پروژه این اجازه را می دهد تا در هر سطح مورد نیازی (بسته به نیازمندی ها و مشخصات پروژه) به مدیریت ریسک ها بپردازد.

 

برای تهیه این ماتریس ابتدا لازم است که فرآیند شناسایی و دسته بندی ریسک ها در قالب RBS انجام پذیرد. برای این کار از هر روش و یا متدی نظیر طوفان مغزی، مصاحبه و غیره می توان استفاده نمود. با ارتباط دادن پایین ترین سطح RBS به بسته های کاری (پایین ترین سطح WBS) یک ماتریس دو بعدی به  دست می آید. این ارتباط وقتی برقرار می شود که ریسک مورد نظر بصورت بالقوه بتواند بر روی بسته کاری مورد نظر تاثیر گذار باشد. این ماتریس را ماتریس شکست ریسک[2]می نامند.

 

 

 RBM

 

در هر سلول RBM   مقدار ریسک قرارداده می شود. این مقدار با استفاده از دو پارامتر محاسبه می شود. یکی احتمال وقوع ریسک مربوطه که از مشخصات آن ریسک در RBS باید تعیین شود. یکی دیگر شدت اثر ریسک مربوطه بر روی بسته کاری مرتبط موجود در WBS.  برای نشان دادن این مقدار می توان روش های مختلفی نظیر روش بیانی (کم، زیاد، خیلی زیاد، بی تاثیر و غیره )  و یا روش مقیاسی ( مثلا استفاده از اعدادی بین 1 تا 9)  و روش های کمی (نظیر بیان میزان هزینه به ریال ، میزان تاخیر به روز و ...) استفاده کرد.

 

میزان بحرانی بودن هر ریسک از مجموع اعداد مرتبط با آن ریسک در ستون مربوطه محاسبه می شود.  با جمع بستن اعداد سلول های مربوط به هر بسته کاری (جمع روی سطرها) نیز می توان میزان ریسکی که هر بسته کاری را تهدید می کند به دست آورد.

 


[1]- Work Packages

 

[2]-  Risk Breakdown Matrix  (RBM)

 

 

/ 4 نظر / 82 بازدید
علی يوسفی

صادق جان عيدت مبارک . سال خوبی همراه با شادی و موفقيت داشته باشی

عباس

وبلاگ شما را لينک کرده و استفاده می نمايم از تبادل لينک خوشحال می شوم

اشکان

سلام دوست عزیز من پایان نامه ام درباری مدیرین ریسک هست. تقاضا دارم چنانچه مقاله یا روش اجرایی یا کلا مدرکی درباره ریسک دارید راهنمایی بفرمایید ممنون