۴۵- تهیه بیانیه اولیه محدوده پروژه

بیانیه محدوده پروژه عبارتست از تعریف پروژه (چه چیزی لازم است تا انجام شود). فرآیند تهیه بیانیه اولیه پروژه به  بررسی و مستند سازی مشخصات و حدود پروژه و محصولات و خدمات مرتبط با آن از جمله روش های پذیرش و کنترل محدوده و غیره می پردازد.

 

بیانیه اولیه پروژه از طریق اطلاعات ارائه شده توسط آغازگران و یا پشتیبانان پروژه تهیه می شود. پس از تهیه این بیانیه محدوده اولیه، تیم مدیریت پروژه در مراحل بعدی، این بیانیه را بررسی و اصلاح کرده و با تفصیل بیشتری در قالب بیانیه محدوده پروژه ارائه می دهند. این بیانیه ممکن است در طول اجرای پروژه دستخوش تغییراتی گردد.

 

ورودی های این مرحله عبارتند از منشور پروژه و نیز بیانیه کار پروژه (SOW) . خروجی این مرحله نیز عبارتست از بیانیه محدوده اولیه پروژه. در ذیل فرآیند انجام فعالیت ها در این پردازش نشان داده شده  است.

 

 

 

 

 

 

ü        تشکیل جلسه و بررسی منشور و بیانیه کار: در اولین قدم برای تهیه بیانیه محدوده اولیه، لازم است تیم پروژه نسبت به برگزاری جلسه و بررسی ورودی های پردازش یعنی منشور پروژه و بیانیه کار ( و در صورت وجود قرارداد) اقدام نماید. در این جلسه مدیر پروژه، تیم مدیریت پروژه و کارشناسان مربوطه و در صورت لزوم مدیریت ارشد سازمان و نماینده مشتری نیز حضور خواهند داشت. مسئولیت تشکیل جلسه بر عهده مدیر پروژه می باشد.

 

 

 

ü        تهیه بیانیه محدوده اولیه: در مرحله بعد پس از دریافت نقطه نظرات افراد شرکت کننده در جلسه و کارشناسان و نیز موارد ذکر شده در منشور و بیانیه کار و قرارداد، مدیر پروژه نسبت به تهیه بیانیه اولیه محدوده اقدام مینماید. مسئولیت تهیه بیانیه محدوده اولیه بر عهده مدیر پروژه می باشد.

 

 

 

ü        تایید و تصویب: پس از تهیه بیانیه اولیه محدوده پروژه لازم است این بیانیه به تایید مدیریت ارشد، هیات مدیره و نیز آغازگران پروژه برسد. در مورد پروژه هایی که در نتیجه یک قرارداد، تعریف شده اند، ‌پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از بروز مشکلات آتی در پروژه، این بیانیه به تایید مشتری پروژه نیز برسد. مسئولیت اخذ تاییدیه از افراد فوق الذکر بر عهده مدیریت پروژه می باشد. خروجی این مرحله بیانیه محدوده اولیه پروژه می باشد.

 

 

 

برنامه ریزی محدوده پروژه 

/ 2 نظر / 352 بازدید
هدايت

سلام وبلاگ پرمحتوا و مطالب عالمانه و مفيدی داريد به شما تبريک می گويم و ارزوی توفيق برايتان دارم

حسين نجفيان

خواهشمند است يک نمونه بيانيه اوليه محدوده پروژه که برای يک پروژه تهيه کرده ايد برای من ارسال نماييد. با تشکر