۴۱- متدولوژی های مدیریت پروژه (۱)

امروز تصمیم گرفتم با توجه به نیازی که در بسیاری از شرکت های پروژه ای به متدولوژی های مدیریت پروژه احساس می شه، انواع و اقسام متدولوژی های مدیریت پروژه را تا حدامکان معرفی کنم، به خاطر همین این سری یادداشت ها را به نام متدولوژی های مدیریت پروژه معرفی کوتاهی می کنم. در هر یادداشت یکی از متدلوژی های معروف معرفی خواهد شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

متدولوژی تک چرخه ای (The Unicycle Methodology)

 

مدل تک چرخه ای، یک متدولوژی کلاسیک است که هنوز هم از آن استفاده فراوانی می شود. قبل از شروع این متدولوژی باید یک امکان سنجی درباره پروژه انجام شود. شکل زیر نشان می دهد که مراحل انجام پروژه در این مدل نسبت به سایر مدلها،  بسیار به یکدیگر نزدیکتر هستند و در مرکز دایره به یکدیگر می رسند. مرکز این دایره در واقع ارتباطات پروژه را تشکیل می دهد. در این متدولوژی مراحل زیر پیاده سازی می شود:

متدولوژی تک چرخه ای

 

امکان سنجی و توجیه اقتصادی پروژه: پس از معرفی پروژه به مدیر پروژه و مطالعه گزارش امکان سنجی اولیه، وی باید اطمینان حاصل کند که موارد قید شده در گزارش صحیح و بروز رسانی شده اند. در این مرحله مدیر پروژه امکان سنجی و توجیه پذیری پروژه را تعیین و بررسی می کند.

 

 

نیازمندی های کاربر: همانند هر پروژه ای، برآورده کردن نیازمندی های مشتری اجباری است. برای تعیین کلیه نیازهای مشتری باید اقدامات لازم را در سطوح مختلف به عمل آورد. قبل از اتمام این مرحله نمیتوان پروژه را ادامه داد.

 

 

طراحی سیستم: پس از تعیین و تایید نیازمندی های مشتری توسط مشتری و تیم پروژه، پروژه شروع به تهیه طرح سطح بالایی از عملکرد های اساسی برای رفع این نیازمندی ها می کند. طراح سیستم این طرح های سطوح بالا را به قسمت های قابل مدیریت تقسیم می کند.

 

 

طراحی تفصیلی: پس از اینکه تیم پروژه طرح سطح بالایی از سیستم را ارائه داد، یک طرح تفصیلی تهیه می شود. این طراحی تفصیلی در قالب ساختار شکست کار (WBS) تهیه می شود.

 

 

ساخت یا خرید: در بسیاری از موارد بسته به سطح تفصیلی ‌، طراحی و منابع موجود، ممکن است خرید برخی قسمتها از ساخت آنها ضروری تر باشد.

 

 

پذیرش: کلیه قسمت های اقلام قابل تحویل، باید بطور کلی از نظر عملکردی، مستند سازی، تست ‌، تایید و قابل پذیرش از طرف مشتری باشد. این کار از طریق تست انجام می شود.

 

 

راه اندازی اولیه Commissioning : راه اندازی اولیه شروع واقعی برای تست و به کار انداختن اقلام قابل تحویل پروژه می باشد. در این مرحله مشتری و یا کاربران آموزش های ضروری را می بینند. پس از بررسی و تایید کلیه جنبه ها، تاییدیه رسمی اخذ می گردد.

 

 

تکمیل و بازبینی های پس از تحویل: در اختتام پروژه لازم است اطمینان حاصل شود که کلیه منابع پروژه آزاد شده اند. بازبینی های پس از تحویل نیز عبارتست از بازبینی (Audit) سراسری پروژه پس از یک بازه زمانی سه تا شش ما از اتمام پروژه. این بازبینی ها، دروس آموخته زیادی در اختیار قرار می دهد که می توان از آن برای پروژه های دیگر نیز استفاده کرد.

/ 2 نظر / 19 بازدید
از سرزمينهای دور

سلام. اگه بتونی اول متدولوژيهائی رو که ميخوای معرفی کني٬ ليست کنی٬ ممنون می شم. موفق باشی.