76- ماشین بیگ بنگ

این آزمایشگاه بزرگ 27 کیلومتر طول و در عمق حدود 100 متری زمین و در تونلی به قطر 3.5 متر در مرز فرانسه و سوییس و زیر رشته کوه های آلپ قرار داره.

 

پروژه وحشتناکی* است. نه؟

این دستگاه عظیم سرعت دو پروتون را به 99.9999% سرعت نور می رسوند و سپس در جهت مخالف این دو پرتون با هم برخورد می کنند. می توانید تصور کنید که چگونه دو پروتون به این سرعت می رسند؟ وحشتانکه که بشر چگونه تونسته به این سرعت برسد. فقط می دانم با شتاب دهنده هایی در چند مرحله. اما دقیقا نمی دانم.

بخش های خنک کننده در این دستگاه دمای هوا را -270 درجه می رسانند یعنی تنها حدود 1.5 درجه بالاتر از صفر مطلق! باز هم وحشتناکه که بشر تونسته این همه به این دما نزدیک بشود.

بعد از این برخورد پیش بینی می شود که شرایط ایجاد شده شبیه شرایطی باشد که در یک میلیاردم ثانیه پس از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ در ابتدای ایجاد جهان هستی به وقوع پیوسته. باز هم وحشتناکه که بشر تونسته تا این اندازه به اون واقعه حیرت انگیز و پر رمز و راز نزدیک بشود.

 

احتمال دارد که در نتیجه این آزمایش یک سیاهچاله کوچک به وجود بیاید که البته دانشمندان زیادی معتقدند که با توجه به شرایط آزمایش و محیط سریع از بین می رود. اما برخی دانشمندها هم اظهار نگرانی کردند که این سیاهچاله می تواند کره زمین را به درون خود بکشد و باعث نابودی آن شود.

 

  

استیفن هاپکینز پاسخ جالبی به این دانشمند ها داده و گفته که "چنین اتفاقی نمی افتد زیرا اگر قرار بود بیافتد همان موقع بیگ بنگ می افتاد". اما چیزی که وحشتناکه اینه که بشر می تونه یک سیاهچاله درست کنه. چیزی که اصلا اطلاعاتی نمی شه ازش به دست آورد (البته بر اساس تئوری های قدیمی).

 

black hole

 

بزرگترین هدف از اجرای این آزمایش شناسایی ذره هیگز است که دانشمندان معتقدند بنیادی ترین ذره در عالم است و با شناخت اون می توان تعریف خوبی از جرم سایر ذرات ارائه داد. دانشمندان اسم این ذره را گذاشتند "ذره خدا".

 

 

شناسایی نشده و فرض وجود چنین ذره ای باطل می شود. هاپکینز گفته که "خیلی هیجان انگیزه که ذره هیگز را نتوانیم پیدا کنیم. در اینصورت یک چیزی اشتباه بوده و ما مجبوریم دوباره بشینیم و فکر کنیم". شناسایی این ذره نقش بسیار زیادی در توسعه مدل استاندارد فیزیک ذرات خواهد داشت.

از همه وحشتناک تر این که خدای بزرگی که من و شما خیلی راحت فراموشش می کنیم و با اختیار و بی اختیار منکر قدرتش می شویم خیلی راحت هستی با این پیچیدگی را با یک گفتن "کن فیکون" و با یک اشارت آفریده است.

 این ها را گفتم که توی این روزها و شبها ما را هم دعا کنید.

   

 

 

 

 * به جای وحشتناک توی این متن همه را تبدیل کنید به زیبا!

 

/ 7 نظر / 172 بازدید
علیرضا مجاهدی

سلام توضیحات شما هم مختصر بود و هم بسیار مفید. با اجازه تان در پست اخیرم لینکش دادم

نسیبه

خیلی خوبه که در مورد این موضوع مهم مطلب نوشتید.

سینوس

شما زود ربطش میدی به خدا؟ اخه چه ربطی داشت؟اینهمه دارن جون میکنن که ببینن چی بوده بعدش شما میگی خدا؟اکثر دانشمندای اونجا به خدا به صورتی که شما اعتقاد داری اونها اعتقاد ندارن اگه داشتن الان باید لیف حموم میفروختن

صادق روزبهي

من نه استدلال شما را مي پسندم نه ادبيات شما را. اين ديد كه هركي به خدا اعتقاد داشته باشه بايد ليف حمام بفروشه ناشي از تفكرات غلط شماست كه البته با توجه به محيطي كه امثال ما توش بزرگ شديم چيز بعيدي نيست اما شما يك لطفي كنيد و يك نگاهي بندازيد به كتاب هايي كه در اين زمينه دانشمندهايي همچون آقاي هاپكينز نوشتند كه البته براي عوام نوشته شده و قابل فهم هم براي من و شما هست. با خوندن اين كتاب ها مي توانيد ببينيد كه ديد و نگاه اين دانشمندها به هستي و نحوه پيدايش و ارتباط اون با خدا چي هست. خوشحال مي شم بعد از خواندن اين كتاب ها نظرتون را بدونم.

موج

جناب سینوس اتفاقا دانشمندای ریاضی و فیزیک خیلی بیشتر از مثلا مسلمونا واین فقه خونای ... به خدا اعتقاد دارن اگه نداشتن انقد برا پیدا کردن اسرار خلقتش به قول شما جون نمیکنرن من به خدا اعتقاد دارم و به همه دانشمندای ریاضی وفیزیک احترام میذارم و زحمتاشونو تحسین میکنم انشالا روزی میرسه که به اسرار خلقت خدا پی میبریم

مانلي

سلام.متن يادداشتتونو خوندم،و ازتون ممنونم كه راجع به اين موضوع نوشتيد.من دانشجوي ارشد فيزيكم و موضوع پايان نامه ام اين آزمايشه. مي خواستم ازتون خواهش كتم اسم دانشمند بزرگي مثل پروفسور "هاوكينگ" رو درست بنويسيد،اين اسمي كه شما ذكر كرديد مربوط به يه بازيگره،نه دانشمند فيزيك. ممنون.

حبیب

سلام خدا قوت خیلی جالب و قابل استفاده بود