۳۷- توصیه هایی برای ترک محل کار بدون از دست دادن شغل

 

 

چگونه می توانید روزی یک ساعت زودتر از محل کارتان خارج شوید بدون اینکه کارتان را از دست بدهید. این مشکلی است که امروزه خیلی ها با آن روبرو هستند. در اینجا چند راهکار برای دستیابی به این هدف  آمده است.

از جلسات دیر وقت پرهیز کنید:

 

این یک قانون برای محیط های کاری است: جلسات در انتهای ساعت کاری ،‌ همیشه بیش از حد طول می کشد. کسی که جلسه ای را در ساعات انتهایی کاری تنظیم می کند ، یک بیمار روانی در سازمان می باشد. وی همانند معلمی سادیسمی است که دانش آموزان را در حبس نگاه می دارد. اگر می خواهید در ساعت 5 از شرکت خارج شوید،‌ ملاقات های خود را قبل از ساعت 4 بیاندازید و به کسی اجازه ندهید که خلاف این برای شما تصمیم بگیرد. اگر لازم شد زیر میز خودتان پنهان شوید.

 

 

 

برنامه ریزی کنید:

 

هرگز نمی توانید زودتر کارتان را تمام کنید مگر اینکه آن را زودتر شروع کنید. بسیاری از افراد دو ساعت ابتدای حضور خود در سر کار را به فعالیت هایی نظیر خوردن چای و غیره می پردازند و پس از آن به انجام کارهای اصلی خود می پردازند (مثل خود من که اول صبح نشستم و دارم این مطلب را می نویسم). بعلاوه از هر اقدامی که باعث وقفه در کارتان شود پرهیز کنید. اهداف قابل مدیریتی را برای خودتان در نظر بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید اهداف غیر واقعی اولا هرگز به دست نمی آیند. ثانیا،‌ باعث اتلاف وقت شما شده و معمولا به درازا می کشند.  از چک کردن تصادفی ایمیل هایتان پرهیز کنید. به محض اینکه یک ایمیل برایتان آمد آن را چک نکنید. ایمیل هایتان را تنها در زمان های برنامه ریزی شده (مثلا هر دو ساعت یک بار چک کنید).

 

 

 

مرتب به ساعت نگاه نکنید:

 

بعضی از افراد وقتی ساعات کاری تمام می شود کاری به جز نگاه کردن به ساعت ندارند. این عده فقط به ساعت نگاه می کنند تا کمی از زمان اتمام کار بگذرد و سپس محل کار خود را ترک کنند، چون دوست ندارند اولین کسی باشند که از شرکت خارج می شود. این عادت بد را کنار بگذارید. اگر کارتان تمام شده است شرکت را ترک کنید.

 

 

 

آماده رفتن باشید:

 

اگر کسی خیلی دیر شما را صدا می کند، احتمالا از شما می خواهد کار مهمی را انجام دهید که نمی تواند برای انجام آن تا فردا صبر کند و احتمالا از فردا تا دو هفته دیگر نمی خواهد به سرکار خود بیاید. به همین دلیل هر وسیله ای که می تواند باعث ایجاد اینگونه مزاحمت های ناخواسته برای شما شود را یک ساعت و نیم قبل از اتمام کار خاموش کنید (مثلا اگر جرات دارید، تلفن را قطع کنید و یا از ایمیل یا مسنجر خود خارج شوید) و سعی کنید وسایل و کارهای خودتان را جمع و جور کرده و آماده خروج شوید.

 

 

 

به آرامی از ساعات کاری خود بکاهید:

 

در صورتیکه بیش از 60 ساعت در هفته کار می کنید باید آن را به 40 ساعت در هفته کاهش دهید (البته این شامل مواردی که کار کردن در هفته بر طبق قانون بیش از 60 ساعت باشد نمی شود. اما در ایران این عدد برابر 44 ساعت است). برای این کار سعی کنید هر روز نیم ساعت زودتر محل کار خود را ترک کنید.

 

 

 

بهانه های خود را رک بیان کنید:

 

هیچ رئیسی نمی تواند در برابر یک بهانه برنامه ریزی شده و خوب مقاومت کند. اگر نمی توانید بهانه مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از لینک زیر برای بهانه تراشی بصورت تصادفی استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

البته این توصیه ها ممکن است برای دوستانی که عشق اضافه کاری دارند مسخره به نظر برسد، (چون اصلا دلیل نمی بینند که بخواهند زودتر محل کار خود را ترک کنند). ‌ که در همین جا قید می کنم که این توصیه ها برای این دسته از افراد نیست. البته به نظر کار سختی می آید.

 

 

 

 

/ 3 نظر / 52 بازدید
ليلا

خيلي جالب بود آقاي روزبهي! با آرزوي موفقيت...

احمد قابل

سلام من لینکی ندیدم واسه بهانه تراشی ؟ میشه واسم Email konin?

صادق روزبهی

متاسفانه الان بعد از گذشت مدت ها نمی توانم لینک را مجددا پیدا کنم