خبر- انتشار خبرنامه مدیریت پروژه

 

Print

شماره 1 . اردیبهشت13888

 

رسالت ما گسترش دانش و فرهنگ مدیریت پروژه است.

صفحه اول سرمقاله اخبار مدیریت پروژه پرسش کاربردی مقاله آشنایی با آزمون PMP

   سرمقاله

در دنیای دائماً در حال تغییر  امروز، سازمان ها و دولت ها برای حفظ بقا نیاز به آن دارند که خود را هرچه سریعتر با دریای پر تلاطم تغییرات تطبیق داده و راه رشد و ترقی را بپیمایند. این تغییرات عمدتاً از طریق اجرای مجموعه ای از فعالیت های به هم مرتبط که هدف خاصی را دنبال می کنند انجام می شوند که اصطلاحا به این مجموعه اقدامات پروژه می گویند. از اینرو امروز پروژه ها بخشی انکار ناشدنی در استراتژی های سازمانی را به خود تخصیص داده اند و کمتر سازمان رو به رشد و موفقی را می توانید ببینید که در آن واحد یک یا چند پروژه در حال اجرا در دست نداشته باشد. به همین دلیل امروزه توسعه و بکارگیری دانش مدیریت پروژه به یکی از نیازهای اساسی در هر سازمانی تبدیل شده است.  (ادامه مطلب)

   اخبار مدیریت پروژه

1.فصلنامه مدیریت پروژه با همکاری شرکت فراب کتاب         "استاندارد مدیریت سبد پروژه" را چاپ کرد.

این کتاب ترجمه ویرایش دوم این استاندارد می باشد که در نیمه دوم سال 2008 توسط PMI منتشر گردیده است. (ادامه خبر)

2.همکاری لهستان برای ذخیره سازی گاز در بزرگترین گنبد نمکی ایران

مهندس مسعود سامی وند از همکاری یک شرکت اروپایی برای آماده سازی بزرگترین گنبد نمکی ایران به منظور ذخیره سازی 9 میلیارد مترمکعب گاز در آن خبرداد.    (ادامه خبر)

3.رونمایی دومین خودروی با برند ملی در ایران خودرو

قیافه اش چینی نیست ولی چینی ها برای آن می میرند. از 206 صندوقدار کمی بزرگ تر است، پورشه در تیونیگ و ساخت اکسل آن نقش داشته و بدنه در ایتالیا طراحی شده البته اسپانیا هم در برخی کارهای طراحی و مهندسی و تست خودرو از دو سال پیش کمک کرده است.  (ادامه خبر)

   پرسش کاربردی

سوال: میدانیم که مهارت افراد از نظر برقراری ارتباط به منظور اجرای موفق پروژه، برای مدیران پروژه‌ امری حیاتی است. حال چگونه می‌توانید انواع تیم‌های کاری را مدیریت نمایید در حالی که راه‌های برقراری ارتباط هریک از ما با یکدیگر متفاوت می باشد؟

  1. از آنجایی که شما نمی‌توانید همه را خشنود سازید، پس از روشی که راحت تر هستید ارتباط برقرار می‌کنید.

  2. از خانواده و یا نزدیکانتان می خواهید مواردی را که در آنها مرتکب اشتباه می شوید به شما تذکر دهند، تا بتوانید آنها را اصلاح کنید.

 3. برروی ذینفعان اجرایی تمرکز می کنید و ارتباطات خود را با آنها پیوند می دهید.

 4. دقت می کنید که دیگران چه راهی را برای برقراری ارتباط با شما انتخاب می کنند و روش ارتباطی خود را با توجه به روش ارتباطی آنها تنظیم می کنید.

(پاسخ)

    مقاله

تهیه منشور پروژه یکی از گام هایی است که اغلب هنگام شروع پروژه ها در سازمان ها نادیده گرفته می شود. تجزیه و تحلیل ریشه ای علل شکست پروژه ها، معمولا "چشم انداز ضعیف" یا " عدم وجود منشور پروژه" را به عنوا ن یکی از دلایل مهم در شکست پروژه ها و یا به بیراهه رفتن آنها شناسایی کرده اند. با داشتن این دانش نسبت به موضوع، چرا تهیه یک منشور خوب برای پروژه، اینهمه مشکل است؟ قطعا این امر به دلایل پیچیده فنی نظیر پیدا کردن نرم افزاری برای مستند کردن اطلاعات، نمی تواند باشد.

بسیاری از پروژه ها به دلایل اندکی از داشتن منشور مناسب بی بهره هستند که در ادامه به بیان این دلایل می پردازیم. (ادامه مطلب)

    آشنایی با آزمون PMP

از این پس در هر شماره از خبرنامه مدیریت پروژه به تحلیل و بررسی تعدادی از سوالات آزمون PMP می پردازیم. لذا این شماره به معرفی کامل این آزمون اختصاص یافته است.

مقدمه: پیچیده شدن ساختارهاى تجاری و صنعتی ، نقش روز افزون اقتصاد در زندگی امروز و کاهش منابع و مواد اولیه، مدیریت پروژه را به صورت یکى از مهمترین مباحث در زمینه هاى مهندسی و مدیریت مطرح کرده است . مدیران پروژه ها در واقع بخشى از حافظان و عاملان ثروت ملی هستند و این مسئولیت از طرف صاحبان ثروت های عمومی و یا خصوصی به آنها واگذار شده است. مواجه شدن پروژه ها با مشکلات گوناگون دلایل متعددی دارد لیکن قطعاَ دو عامل عدم استفاده از ابزارهای دانش مدیریت پروژه و بهره گیری از متخصصان و کارشناسان از عوامل مهم به شمار می آیند.  (ادامه مطلب)

معرفی به دوستان

در صورت عدم تمایل به دریافت خبرنامه مدیریت پروژه، این ایمیل را Reply کنید.

 تماس با ما

/ 0 نظر / 164 بازدید