94- عناصر شایستگی مدیریت پروژه ICB: کیفیت

مدیریت کیفیت پروژه، به عنوان بخشی از مدیریت کیفیت کل پروژه در حوزه مسئولیت مدیر پروژه، طرح و پورتفولیو می باشد. مدیریت کیفیت بر اساس مشارکت کلیه اعضای تیم پروژه می باشد که باید به کیفیت به عنوان پایه و اساس پروژه بپردازند. مبانی کیفیت پروژه عبارتست از راهکاری مدیریت کیفیت سازمان اصلی که درگیر نتایج و فرآیندهای پروژه می باشد. سازمان اصلی، سیاست ها، اهداف و مسئولیت های کیفی پروژه را تعیین می کند و مشخص می کند که چگونه کیفیت باید از طرقی نظیر برنامه ریزی کیفیت، رویه های اجرایی استاندارد، معیارهای کنترلی و سایر جنیه های سیستم مدیریت کیفیت سازمان پیاده سازی شود. حیطه های بحرانی در مدیریت کیفیت پروژه عبارتند از نقاط تماس بین پروژه، طرح یا پورتفولیو و  سازمان اصلی. ریسک غفلت از کیفیت، عدم دستیابی به اهداف پروژه، طرح و یا پورتفولیو می باشد.

عملکرد مورد انتظار از محصول باید در خلال پروژه تایید و تصدیق گردد. معمولا مشتری و یا مصرف کننده باید به منظور اطمینان از تطابق با نیازمندی ها، دراین  بررسی ها دخیل شوند. تایید کیفیت پروژه از طریق رویه هایی نظیر تضمین کیفیت کیفیت، کنترل کیفیت و بازرسی پروژه و محصول انجام می شود. در صورت نیاز می توان از مدل های مقیاس، CAD و نمونه ها برای تایید محصول استفاده کرد. در مواقعی محصول نهایی یک نرم افزار می باشد، می توان از نسخه اولیه برای شناسایی عیب ها و اصلاح آن در آینده استفاده کرد. در صورتیکه محصول، یک سند باشد، می توان از نسخه پیش نویس برای رفع ایرادات و اصلاح در نسخه های بعدی استفاده کرد.

به منظور تعیین اینکه اقلام قابل تحویل، مشخصات اصلی را برآورده می کند و به منظور آشکار کردن عیوب به منظور اصلاح زودهنگام آنها و جلوگیری از دوباره کاری های گران قیمت انجام تست ضروری می باشد. رویه تست و تحویل که باید انجام گردد باید در ابتدای پروژه مشخص شود، مخصوصا در هنگام تعریف پروژه.

 

 

گام های فرآیندی ممکن:

1- تهیه برنامه کیفیت

2- انتخاب، ساخت و تست

  • پروتوتایپ/ مدل
  • نسخه
  • سند

3- گرفتن تاییدیه برای ساخت و تست نسخه نهایی

4- پیاده سازی تضمین کیفیت و کنترل کیفیت

5- انجام تست و گرفتن و مستند کردن تاییدیه نتایج

6- پیشنهاد و اجرای اقدامات اصلاحی و گزارش بر روی اقدامات مورد نیاز برای رفع ایرادات

7- مستند سازی دروس آموخته و اعمال آن روی پروژه های جدید

 

 

/ 1 نظر / 77 بازدید
HAMED NIKGOO ஜܓܨ

سلام دوست عزيز وبلاگ قشنگي داري. از نوع نوشته هات و مطالبت خوشم اومد حتما يه سر هم به من بزن. آخرين پستمو با دقت نگاه كن و نظرتو بگو موفق و پيروز و سربلند باشي