85- عناصر شایستگی مدیریت پروژه ICB: گروه های ذینفع

مدیر پروژه باید همه گروه های ذینفع، علایق آنها را شناسایی کند و هر این موارد را بر اساس اهمیت آنها در پروژه مرتب نماید.

درنظر گرفتن این عنصر شایستگی، باعث افزایش شانس موفقیت پروژه خواهد شد. پروژه از طرف محیط خود محدود می شود و می تواند برای برآورده کردن نیازهای گروه های ذینفع، تنظیم شود. همچنین لازم است که انتظارات این گروه ها نیز مدیریت شود.

برای کمک در مدیریت گروه های ذینفع، مدیران پروژه می توانند بصورت رسمی یا غیر رسمی شبکه های داخلی و خارجی را در میان  افراد مرتبط با پروژه، توسعه دهند (مثلا شرکت ها، نمایندگی ها، مدیران، متخصصان، کارکنان و رهبران فکری).

همه گروه های ذینفع می توانند بصورت مستقیم یا غیر مستقیم بر پروژه اثر بگذارند. تاثیراتی نظیر علایق گروه های ذینفع، راهکارهای مدیریت پروژه و بلوغ سازمانی مدیریت پروژه، استانداردها، مشکلاتف روندها و قدرت دارای اثراتی بر روی مسیری که پروژه اجرا می شود، هستند.

مدیران پروژه باید در حفظ اطلاعات مربوط به گروه های ذینفع و نمایندگان آنها، کوشا باشد. مخصوصا در زمانی که یک ذینفع جدید به پروژه اضافه شد یا یک نماینده تغیی کرد، مدیر پروژه باید تاثیر این تغییر را در نظر گرفته و اطمینان حاصل کند که ذینفع یا نماینده به طور مناسب در مورد پروژه اطلاعات کسب کرده است.

 

گام های فرآیندی ممکن:

1- شناسایی و اولویت بندی علایق گروه های ذینفع

2- تجزیه و تحلیل علایق و الزامات آنها

3- ارتباط با گروه های ذینفعی که الزامات آنها در پروژه برآورده خواهد شد یا نخواهد شد.

4- تهیه یک استراتژی برای مدیریت گروه های ذینفع

5- لحاظ کردن علایق و انتظارات گروه های ذینفع در الزامات، اهداف، محدوده، اقلام قابل تحویل، زمانبندی و برنامه هزینه پروژه

6- قراردادن فرصت ها و تهدیدهای تحمیل شده از طرف گروه های ذینفع تحت مدیریت ریسک

7- شناسایی روند انتقال فرآیند تصمیم گیری بین تیم پروژه گروه های ذینفع

8- اطمینان از رضایت گروه های ذینفع در هر مرحله از پروژه

9- اجرای برنامه مدیریت گروه های ذینفع

10- اجرا، گزارش و مدیریت تغییرات در برنامه مدیریت گروه های ذینفع

11- مستندسازی دروس آموخته و اعمال آن در پروژه های آتی

 

/ 7 نظر / 57 بازدید
هاجر

مبارک باشه آقای روزبهی ایشاا.. همیشه شادباشین[گل]

مسعود

سلام صادق جان تبریک می گم امیدوارم زندگی خوب و خوشی داشته باشین از طرف من به خانومت هم تبریک بگو.

امیر فهیمی

با سلام خدمت شما .با وبلاگتان با خوشوقتی تمام در اثر جستجوی مدیریت پروزه آشنا شدم.سال آخر کارشناسی معماری آزاد تبریزم.و در حال آمادگی برای ارشد.بسیار علاقه مند مدیریت ژروزه و ساخت هستم .اخیرا آگهی دانشگاه تهران رو در سایت دانشگاه دیدم و بعد در وبلاگتون سوالم اینه که من تا حالا رزومه به جایی نفرستادم و نمی دونم چطور باید فرستاد.اصلا چی رو باید فرستاد با توجه به اینکه پیشینه ی کار در شرکت و کارگاه ساختمانی هر دو را دارم نمی دانم چه چیز را در چه قالبی بفرستم و با توجه به اینکه شما دانشجوی این رشته البته در سطح دکترا هستید[دست] تقاضای راهنمایی داشته بسیار از اطلاعاتتان ممنونم.سلامتو موفقتر از همیشه باشید.

صادق روزبهی

با توجه به اينكه رشته اصلي شما مهندسي صنايع و يا مديريت پروژه نيست در صورتيكه قصد كار در اين رشته را داريد بايد به چند مورد در رزومه خود اشاره كنيد 1- نرم افزارهاي مديريت پروژه كه بلد هستيد 2- محل هايي كه كار كرده ايد و در صورتيكه مرتبط با پروژه بوده است نقش خود را در تيم پروژه عنوان كنيد 3- نام پروژه هايي كه در آنها كار كرده ايد و سمت خودتان در تيم پروژه چيز ديگري به ذهنم نمي رسد. با تشكر از اظهار لطف شما و دوستان عزيز (آقاي نارنجي و خانم ژيان پناه) از تبريكتان. اميدوارم ما هم شاهد موفقيت هاي شما در عرصه زندگي، كار و تحصيل باشيم.

امیر فهیمی

با سلام مجدد بسیار خوشحال شدم از جواب مبسوطتتان. عناوینی که ذکر کردید را چطور باید تبدیل به سند و مدرک کردتا به عنوان یک رزومه شناخته بشود.همانطور که عنوان کردم چون هیچ تجربه ای در اینکار ندارم نمی دانم ایاباید به شرکت بگویم مدت زمان و سمت اجرایی من را به صورت مکتوب نوشته امضا و مهر کند تا رزمه به حساب بیاید یا صرفا اگر خودم اعلام کنم مورد قبول است(که البته بعید به نظر می رسد)یعنی فرمت یک رزمه باید چطور باشد تا اعتبار یک فعالیت کاری محسوب گردد. البته به عرض می رسانم رشته ی مدیریت پروزه وساخت تنها از طریق گرایش رشته معماری در کارشناسی ارشد قابل دسترسی است که متقضیان آن بیشتر از رشته های معماری /عمران/ صنایع هستند. وبیشتر منابع آن مربوط به ایستایی و سیستم سازه های نوین معماری و مصالح ساختمانی و مدیریت پروژهای عمرانی می باشد. در ترم 8 نیز درسی با مضمون مدیریت تشکیلات کارگاهی داریم که البته بسیار گزرا مطالب را بازگو می کند(3 واحد) پیروز باشید.

صادق روزبهی

اگر قصد شما تهيه رزومه براي پيدا كردن كار مي باشد، قيد اين مطالب در رزومه كافي است. اما هميشه بايد مستندات لازم را داشته باشيد تا در صورت نياز به منظور اثبات مدعاي خود، آنها را ارائه دهيد.

امیر فهیمی

با تشکر از راهنمایی و توجه تان.البته هدف از تهییه رزومه برای فعالیت کاری نبود.همانطور که د ر کامنت اولم ذکر آن رفت هدف تهییه رزومه ای معتبر برای ثبت نام در دوره های عالی تخصصی مدیریت پروژه و ساختی است که به عنوان یک کارگاه آموزشی 5 ماهه توسط دانشکده معماری هنر های زیبا همانطور که شما نیز در پست مربوطه اشاره کردید بود[سوال]