74- PMP چیست؟

برای دریافت این گواهینامه شما باید اصولی را برآورده کنید که این اصول تجربه، تحصیلات و دانش حرفه ای شما را مورد ارزیابی قرار می دهند. الزامات مورد نیاز برای اخذ این گواهینامه عبارتند از:

  • متقاضی باید به مدت 35 ساعت در زمینه مدیریت پروژه آموزش دیده باشد.
  • با مدرک کارشناسی: متقاضی در صورت داشتن مدرک کارشناسی باید در هشت سال گذشته، حداقل دارای 3 سال تجربه مدیریت پروژه باشد که در آن سه سال 4500 ساعت را به هدایت و کنترل فعالیت های پروژه پرداخته باشد.
  • بدون مدرک کارشناسی: در صورت نداشتن مدرک کارشناسی، متقاضی باید در هشت سال گذشته حداقل دارای 5 سال تجربه مدیریت پروژه باشد که در آن 5 سال 7500 ساعت را به هدایت و کنترل فعالیت های پروژه پرداخته باشد.

 

لازم به ذکر است که شرکت PMI این سوابق را تنها در مورد 5 تا 10 درصد از متقاضیان بررسی می کند و در اینصورت باید سوابق ترجمه شده و در اختیار ایشان قرار گیرد.

 

آزمون PMP یک آزمون 4 ساعته می باشد که در آن با 200 سوال چهار گزینه ای، توانایی فرد را برای بکارگیری دانش، مهارت و تکنیک های مورد استفاده در مدیریت پروژه می سنجند. از این 200 سوال تعداد 175 سوال، سوالات اصلی می باشند که به آنها امتیاز تعلق می گیرد و 25 سوال باقیمانده سوالات غیر امتیازی هستند که فقط به صورت آزمایشی و صحت طراحی سوالات در بین سایر سوالات گنجانده می شوند و امتیازی به آنها تعلق نمی گیرد. این آزمون نمره منفی نداشته و شما باید حداقل به نیمی از سوالات پاسخ صحیح بدهید.

 این سوالات توسط گروهی از افراد در سرتاسر جهان که دارای مدرک PMP هستند تهیه می شوند. این سوالات بصورت کامپیوتری (Computer Based) برگزار می شوند اما در شرایط خاص بصورت کاغذی نیز برگزار می شود.  

مدت زماناین آزمون 4 ساعت می باشد. درصد سوالات از هر یک از گروه های فرآیندی مطابق جدول زیر می باشد:

 

گروه فرایندی

درصد سوالات

آغازین

11%

برنامه ریزی

23%

اجرا

27%

نظارت و کنترل

21%

اختتامی

9%

مسئولیت حرفه ای و اجتماعی

9%

 

آزمون PMP در 10 زبان برگزار می شود که البته ما فارسی زبان ها مجبوریم که در آزمون انگلیسی شرکت کنیم.

 

هزینه آزمون کامپیوتری PMP برای افراد عضو PMI برابر 250 دلار و برای افراد غیر عضو 405 دلار آمریکا می باشد. هزینه آزمون کاغذی PMP برای افراد عضو PMI برابر 400 دلار و برای افراد غیر عضو 555 دلار آمریکا می باشد. (هزینه عضویت در PMI برابر 150 دلار می باشد پس بهتر است اول عضو PMI بشوید بعد در آزمون ثبت نام کنید). برای پرداخت این هزینه ها باید از کارت های اعتباری معتبر نظیر Master Card استفاده کنید.

 

مرجع اصلی این آزمون استاندارد بدنه دانش مدیریت پروژه یا همان PMBOK می باشد. برای آمادگی آزمون استفاده از نمونه سوالات آزمون نیز پیشنهاد می شود که در این مورد تاکنون کتاب و نرم افزارهای مختلفی تهیه شده است.

برای شرکت در این آزمون لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

۱- تکمیل فرم ثبت نام بصورت آنلاین و یا آفلاین و ارسال آن از طریق ایمیل یا نمابر

۲- بررسی تقاضانامه توسط موسسه PMI (به مدت 5 روز کاری)

۳- دریافت یک ایمیل از PMI در صورت احراز شایستگی و اعلام چگونگی زمانبندی آزمون

۴- شرکت در آزمون (در مدت یک سال از زمان تایید تقاضا)

۵- دریافت گواهینامه (اعتبار سه ساله)

 

محل های شرکت در آزمون PMP در خاورمیانه عبارتند از مصر، اسرائیل، اردن، کویت، لبنان، عربستان و دوبی. البته در کشورهای همسابه می توانید به ترکیه نیز برای این آزمون سفر کنید. این آزمون در این کشورها در روزهای دوشنبه تا جمعه برگزار می شود. برای شرکت در آزمون باید کارت شناسایی معتبر یا پاسپورت خود را همراه داشته باشید.

متاسفانه چون این آزمون در ایران برگزار نمی شود اغلب افراد برای شرکت در این آزمون به دوبی یا ترکیه مسافرت می کنند. موسسه مدیریت پروژه آریانا نیز جدیدا در یک اقدام ابتکاری اقدام به برگزاری تور آزمون PMP کرده است. با ثبت نام در این تور، موسسه آریانا ضمن برگزاری دوره های آمادگی برای شما، کلیه اقدامات مربوط به ثبت نام در آزمون، اخذ بلیط، هتل و غیره را نیز انجام خواهد داد. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید در سایت آریانا مشاهده کنید.

پس از آزمون کامپیوتری، بلافاصله قبولی یا عدم قبولی شما در آزمون به شما اعلام خواهد شد. در صورت قبولی نام شما در لیست افراد دارنده PMP قرار خواهد گرفت. می توانید در این لیست نام افرادی را که دارای گواهینامه PMP هستند را جستجو کنید. گواهینامه نیز پس از مدتی برای شما ارسال خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون PMP  و نحوه شرکت در آن و مشاهده فرم ثبت نام می توانید این فایل را مشاهده کنید.

 

 

/ 3 نظر / 235 بازدید
اسلامي

بنام خدا با سلام وآرزوي سلامتي از وبلاگ ارزشمند شما ديدن كردم . وبلاگ مديرسرا با هدف توسعه دانش وبينش مديريتي جوانان براي آينده مديريت ايران اسلامي در محيط وب فعال شده است . اميد آنكه با ارائه ديدگاههاي سازنده خود مارا در توسعه فرهنگ مديريت شايسته ياري فرمائيد . به منظور اطلاع و بهره مندي ساير دوستان از مطالب مفيدتان لينك شديد. اميدوارم شمانيز مديرسرا را مورد محبت خويش قرارداده ولينك فرمائيد . منتظر دريافت ديدگاههاي ارزشمند تان براي بهبود عملكرد مديرسرا هستم . به اميد ديدار ... [گل][لبخند][گل] Modirsara.blogfa.com

احمد قابل

با سلام آیا برای دریافت این گواهینامه میبایست حتما کلاس خاصی رفت ؟ لطفا کمی توضیح دهید نحوه دریافت این گواهینامه رو .. من علاقه مندم اما نمیدونم از چه کانالی باید وارد بشم .

صادق روزبهی

همانطور كه گفتم براي دريافت اين گواهينامه بايد 35 ساعت در زمينه مديريت پروژه آموزش ديده باشيد. اين دوره ها با ارائه امتيازي با واحد PDU ارائه مي شوند. اين دوره ها توسط موسسات داخلي و خارجي ارائه مي شوند كه مهمترين شركت در ايران،‌همان شركت آريانا مي باشد كه لينكش را گذاشتم. هم اكنون شركت آريانا تورهايي براي اخذ PMP تدارك ديده كه شما مي توانيد با ثبت نام در اين تورها هم به اين كلاس ها برويد و هم آماده آزمون بشويد و هم از كليه خدمات مربوط به آزمون بهره مند بشويد.