75- علت، ریسک و نتیجه- ‏Cause, Risk & Effect

این ساختار جمله کمک می کند تا مطمئن شوید که بر روی ریسک ها تمرکز کرده اید ولی در عین حال می توان از آن برای شناسایی ریسک ها نیز استفاده کرد.

علت ها، واقعیت های موجود هستند که هم اکنون وجود داشته و یا مطمئن هستیم که در آینده وجود خواهند داشت. به دلیل آنکه این علت ها، غیر قطعی نیستند، پس ریسک به حساب نمی آیند ولی می توانند باعث وقوع ریسک شوند. می توانیم با لیست کردن واقعیت های موجود در پروژه یا شرایط موجود، کار خود را شروع کنیم. می توانیم از یک ساختار شکست ریسک (RBS) برای سرعت بخشیدن در تعیین همه علل بوجود آورنده ریسک ها از جمله علل فنی، مدیریتی، تجاری و منابع خارجی، استفاده کنیم.

سپس می توان با پرسیدن سوالات ساده ای نظیر "خوب بعد چه می شود؟" یا " چرا در مورد این موضوع نگران هستیم؟" می توانیم از علل به ریسک ها برسیم. مثلا "در نتیجه این واقعیت، چه رویداد غیر قطعی ممکن است اتفاق بیافتد؟". برای مثال ممکن است نگران باشیم که سازمان ما تخصص مورد نیاز برای یک پروژه جدید را در اختیار ندارد؟ بر اساس عبارات زبانی می توانیم از این واقعیت به ریسک ها دست پیدا کنیم. "از آنجاییکه ما تخصص های مربوطه را نداریم (علت)، ممکن است در درک خواسته ها دچار اشتباه شویم (ریسک) ، یا ممکن است تخمین های غیر قابل اعتمادی برآورد کنیم (ریسک)، یا ممکن است در طراحی اشتباه کنیم (ریسک) و غیره".

همچنین می توان با حرکت برگشتی در عبارت زبانی، از اثرات بالقوه برای شناسایی ریسک ها استفاده کرد.  اثرات عبارتند از نتایج مشروطی که در صورت رخ دادن ریسک می توانند یک یا چند هدف را تحت تاثیر قرار دهند. ممکن است برای اطمینان از اینکه همه انواع اثرات مانند زمان، هزینه، ایمنی، کیفیت و غیره را در نظر گرفته ایم، مجبور شویم از ساختار شکست اثرات ریسک (RIBS) استفاده کنیم.

اثرات منفی در شناسایی تهدید ها و اثرات مثبت در شناسایی فرصت ها به ما کمک می کنند. با پرسیدن سوالاتی نظیر "این اتفاق یا اثر چگونه رخ می دهد؟" می توانیم این کار را انجام دهیم. "چه رویداد غیر قطعی می تواند رخ دهد که باعث ایجاد این اثر گردد؟". برای مثال با بررسی عدم قطعیت هایی که می تواند منجر به افزایش هزینه گردد می توانیم تهدیدها را شناسایی کنیم (برای مثال "یک تامین کننده اصلی ممکن است قیمت ها را افزایش دهد" یا "ممکن است بهره وری مورد انتظار را نداشته باشیم"). با فکر کردن در مورد اتفاقاتی که می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود، می توان فرصت ها را شناسایی کرد (برای مثال "کاهش قیمت املاک می تواند باعث کاهش کرایه ها شود" یا "فارغ التحصیلان تازه کار می توانند تکنیک های بروز  و موثرتری را به ما معرفی کنند").

عبارت زبانی تنها یک ابزار برای شفاف سازی تعریف ریسک نیست. همچنین می توان از آن برای شناسایی ریسک ها استفاده کرد. یا از طریق حرکت رو به جلو و رسیدن به ریسک از طریق علل و یا از طریق حرکت رو به عقب و رسیدن به ریسک از طریق اثرات آنها. این عبارت سه بخشی ساده، ابزار بسیار خوبی برای شناسایی عدم قطعیت ها می باشد و اطمینان می دهد که فرآیند ریسک واقعا بر روی ریسک ها متمرکز شده است.

منبع : Risk Doctor

/ 1 نظر / 94 بازدید
نادر خرمی راد

من اصلا یادم نبود که می‌تونم با همکارایی مثل شما پیش از کنفرانس هماهنگ کنم که همدیگه رو ببینیم. امیدوارم این فرصت بعدا تکرار شه. چاپ کتابتون رو هم تبریک می‌گم.