‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ 76- ماشین بیگ بنگ - دروس آموخته

76- ماشین بیگ بنگ

امروز بزرگترین و پر هزینه ترین و حساس ترین و .... ترین آزمایش تاریخ بشریت انجام می شود. به همین دلیل دیدم نمی شود که در مورد این آزمایش چیزی ننویسم. ظاهرا بی ربط به مدیریت پروژه و مدیریت کیفیت و صنایع و غیره است اما از انجاییکه این آزمایش حدود 10-15سال وقت گرفته و بیش از 10 هزار نفر که یک سومشون مدرک دکترا دارند از 85 کشور در اون شریک بودند و با دارا بودن هزینه ای بالغ بر 5 میلیارد پوند (9 میلیارد دلار) نمی شه که اسمش را یک مگا پروژه نگذاشت. بخصوص اینکه محصول این پروژه چندین ساله یک آزمایش است که در کسری از ثانیه (منظورم از کسری از ثانیه چیزی حدود یک میلیونیوم یا یک میلیاردم ثانیه است) می باشد.

Cern LHC (Large Hadron Collider)


این آزمایشگاه بزرگ 27 کیلومتر طول و در عمق حدود 100 متری زمین و در تونلی به قطر 3.5 متر در مرز فرانسه و سوییس و زیر رشته کوه های آلپ قرار داره.

 

پروژه وحشتناکی* است. نه؟

این دستگاه عظیم سرعت دو پروتون را به 99.9999% سرعت نور می رسوند و سپس در جهت مخالف این دو پرتون با هم برخورد می کنند. می توانید تصور کنید که چگونه دو پروتون به این سرعت می رسند؟ وحشتانکه که بشر چگونه تونسته به این سرعت برسد. فقط می دانم با شتاب دهنده هایی در چند مرحله. اما دقیقا نمی دانم.

بخش های خنک کننده در این دستگاه دمای هوا را -270 درجه می رسانند یعنی تنها حدود 1.5 درجه بالاتر از صفر مطلق! باز هم وحشتناکه که بشر تونسته این همه به این دما نزدیک بشود.

بعد از این برخورد پیش بینی می شود که شرایط ایجاد شده شبیه شرایطی باشد که در یک میلیاردم ثانیه پس از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ در ابتدای ایجاد جهان هستی به وقوع پیوسته. باز هم وحشتناکه که بشر تونسته تا این اندازه به اون واقعه حیرت انگیز و پر رمز و راز نزدیک بشود.

 

احتمال دارد که در نتیجه این آزمایش یک سیاهچاله کوچک به وجود بیاید که البته دانشمندان زیادی معتقدند که با توجه به شرایط آزمایش و محیط سریع از بین می رود. اما برخی دانشمندها هم اظهار نگرانی کردند که این سیاهچاله می تواند کره زمین را به درون خود بکشد و باعث نابودی آن شود.

 

  

استیفن هاپکینز پاسخ جالبی به این دانشمند ها داده و گفته که "چنین اتفاقی نمی افتد زیرا اگر قرار بود بیافتد همان موقع بیگ بنگ می افتاد". اما چیزی که وحشتناکه اینه که بشر می تونه یک سیاهچاله درست کنه. چیزی که اصلا اطلاعاتی نمی شه ازش به دست آورد (البته بر اساس تئوری های قدیمی).

 

black hole

 

بزرگترین هدف از اجرای این آزمایش شناسایی ذره هیگز است که دانشمندان معتقدند بنیادی ترین ذره در عالم است و با شناخت اون می توان تعریف خوبی از جرم سایر ذرات ارائه داد. دانشمندان اسم این ذره را گذاشتند "ذره خدا".

 

 

شناسایی نشده و فرض وجود چنین ذره ای باطل می شود. هاپکینز گفته که "خیلی هیجان انگیزه که ذره هیگز را نتوانیم پیدا کنیم. در اینصورت یک چیزی اشتباه بوده و ما مجبوریم دوباره بشینیم و فکر کنیم". شناسایی این ذره نقش بسیار زیادی در توسعه مدل استاندارد فیزیک ذرات خواهد داشت.

از همه وحشتناک تر این که خدای بزرگی که من و شما خیلی راحت فراموشش می کنیم و با اختیار و بی اختیار منکر قدرتش می شویم خیلی راحت هستی با این پیچیدگی را با یک گفتن "کن فیکون" و با یک اشارت آفریده است.

 این ها را گفتم که توی این روزها و شبها ما را هم دعا کنید.

   

 

 

 

 * به جای وحشتناک توی این متن همه را تبدیل کنید به زیبا!

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳۸٧
تگ ها : متفرقه


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎