‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ ۴۲- متدولوژی های مدیریت پروژه (۲) - دروس آموخته

۴۲- متدولوژی های مدیریت پروژه (۲)

 

در ادامه بحث معرفی متدولوژی های مدیریت پروژه امروز قصد دارم یکی دیگر از متدولوژی هایی که به شما گفتم را معرفی و توضیح کوتاهی در مورد آن به شما بدهم. قبل از این لازم است که بنا به درخواست دوست عزیزم جناب آرنوش شاکری، لیست متدولوژی هایی که احتمالا در آینده در مورد آنها صحبت خواهم کرد را ارائه بدهم. البته ممکن است با توجه به منابعی که در دست دارم و همچنین منابعی که به دست می آورم و حجم مطالب، این لیست کم یا زیاد بشود.

 

 • متدولوژی تک چرخه ای

   

 • متدولوژی V شکل

   

 • متدولوژی آبشاری

   

 • متدولوژی حلزونی

   

 • متدولوژی SSADM (که در واقع پروژه پایانی خودم هست)

   

 • متدولوژی پرامیس

   

 • غیره

   

 

متدولوژی V شکل:

 

چهارچوب مدل Vشکل،  یک رویکرد مبتنی بر تست است که با هر سیستم مدیریت پروژه و یا هر متدولوژی توسعه سیستمی قابل استفاده می باشد. در این متدولوژی از مرحله تعیین نیازمندی ها تا مرحله تست و تحویل نهایی، بیشترین تاکید بر روی کیفیت می باشد. در این متدلوژی تمرکز بر روی انجام تست در طول چرخه حیات پروژه، تعیین پیشاپیش نیازمندی های تست و نیز تعیین پیشاپیش شناخت خطاها  می باشد. در این مدل، ‌اقلام قابل تحویل عمده در پروژه  شناسایی، ‌ارزیابی ، اعتبار سنجی و تست می شوند. در این مدل فعالیت ها در صورتی از یک مرحله به مرحله بعد می روند که اقلام قابل تحویل پروژه در آن مرحله کلیه نیازمندی های مورد نظر را برآورده کرده باشند.

 

هدف از بررسی و تایید فرآیند در هر مرحله  آن است که تا حد امکان خطاهای بوجود آمده در طول چرخه حیات پروژه، شناخته و رفع گردند.  

 

این متدولوژی به دلیل آنکه در یک مجموعه مرحله (Phase Down) فعالیت های توسعه اقلام قابل تحویل و در مجموعه مرحله بعدی (Phase Up)  فعالیتهای مربوط به تست و تصدیق اقلام قابل تحویل انجام می پذیرد ، به متدولوژی V شکل معروف شده است. (شکل زیر)

 

 

متدولوژی V شکل

 

 

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز ٢ آبان ۱۳۸٥


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎