‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ دروس آموخته

112- سود سرشار قطر نسبت به ایران در پارس‌ جنوبی

میدان گازی پارس جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ‌ترین میدان گازی مستقل جهان است که با داشتن ٣۴,٢ تریلیون مترمکعب گاز استحصال‌پذیر، حدود ١٩درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. این میدان گازی علاوه‌بر ذخایر عظیم گاز طبیعی، حدود ١۶‌ میلیارد بشکه میعانات گازی استحصال‌پذیر، نفت و مقادیر معتنابهی هلیوم دارد. 
این میدان گازی در عمق بیش از سه هزار متری از بستر خلیج‌فارس و در محوطه‌ای به وسعت ٩هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است. حدود سه‌هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع از این میدان مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و حدود شش هزار کیلومتر مربع از آن در آب‌های قطر واقع شده است. براساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، تقریبا حدود ١٠ تریلیون مترمکعب از گاز استحصال‌پذیر این میدان، در بخش ایرانی آن واقع شده است که حدود ٣٠ درصد از کل ذخایر گازی کشور و ۵,۴ درصد از ذخایر گازی دنیا را شامل می‌شود. مابقی گاز استحصال‌پذیر این میدان به میزان حدود ٢۴.٢ تریلیون مترمکعب، متعلق‌به کشور قطر است و تقریبا ٩٩ درصد ذخایر گازی این کشور و ١٣.۶ درصد ذخایر گازی دنیا را شامل می‌شود. بااین‌حال، با توجه به اینکه این میدان، یک میدان مشترک است، با تغییر شرایط میدان در نتیجه نحوه و سرعت برداشت طرفین از آن، مقدار نهایی قابل برداشت توسط هر یک از طرفین در طول زمان متغیر است. 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۳ تیر ۱۳٩٤


111- ایران در آستانه بازپس گیری رتبه سوم تولید گاز دنیا

صادق روزبهی، کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: هفته گذشته شرکت BP آخرین گزارش سالیانه خود از وضعیت انرژی دنیا را منتشر کرد. این گزارش به عنوان یکی از معتبرترین مراجع آماری در خصوص انرژی دنیا، شصت و چهارمین گزارش BP از این دست گزارش‌هاست که در ماه ژوئن (خرداد ماه) هر سال ارائه می گردد و به مرور کلی میزان ذخایر، میزان مصرف و تولید انرژی در دنیا در شش قسمت نفت، گاز، ذغال سنگ، انرژی هسته ای، انرژی برق آبی، انرژی های تجدید پذیر و غیره در کشورهای مختلف دنیا می پردازد.

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز ۳ تیر ۱۳٩٤
تگ ها : خبر ، متفرقه ، تحریم


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎