‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ دروس آموخته

82- چگونه پروژه های خود را اولویت بندی کنیم

به عنوان مدیر پروژه شما همیشه در یک زمان بیش از یک پروژه برای شروع کار دارید. برای کمک به شما برای مدیریت این پروژه ها در این بخش بصورت گام به گام نشان خواهیم داد که چگونه می توان پروژه ها را اولویت بندی کرد.

 

اولویت بندی

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ مهر ۱۳۸٧


81- لغتنامه جلسات مدیریت پروژه در ایران

مطمئنا تا حالا خیلی پیش آمده که در جلسات بین پیمانکار و کارفرما حضور داشته باشید. خواه به عنوان کارفرما و خواه به عنوان پیمانکار. در این جلسات معمولا حرف ها و تعارفاتی رد و بدل می شود که حداقل از نظر خود من بیش از 90% آنها ظاهری و تصنعی است. جالبه که هم پیمانکار می دونه که حرفهایی که می زنه تصنعی و برای ظاهر سازی و کارفرما هیچکدام را قبول ندارد و هم کارفرما می دونه که این حرف ها همش باد هوا است و واقعا اون معنایی که در ظاهر دارد را ندارد.

در همین راستا یکی از دوستان مطلب جالبی را از سایت آقای پی ام سبزه  در مورد معانی برخی از این عبارات و جملات که خیلی در جلسات کنترل پروژه بین کارفرما و پیمانکار رد و بدل می شود را برام فرستاد که خالی از لطف ندیدم این مطلب را برای انبساط خاطر باقی دوستان قرار بدهم.

 

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ٢۸ مهر ۱۳۸٧


80- دیاگرام پایپینگ و ابزاردقیق (P&ID)

در صورتیکه در پروژه های متوسط و یا بزرگ صنعتی کار کرده باشید، مطمئنا تا کنون حداقل یک بار با این عبارت برخورد کرده اید. نمودار P&ID یکی از مدارک بسیار مهم در هر پروژه ای که با فرآیند ها سر و کار دارد، می باشد.

 

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ٢٤ مهر ۱۳۸٧


79- ماتریس تخصیص مسئولیت (RAM)

در پروژه های بزرگ افراد مختلف نقش های خاصی در ایجاد یا تایید اقام قابل تحویل پروژه دارند. در برخی موارد این فرآیند ساده است و به عنوان مثال یک نفر مدارک را تهیه می کند و دیگری تایید می نماید. اما در برخی موارد یک فرد در بخشی از پروژه مدارک را تهیه می کند و در بخشی دیگر به عنوان تایید کننده مدرکی دیگر می باشد.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳۸٧


آموزش- هفته 4- مدیریت تغییرات پروژه

در ادامه مباحث مربوط به آموزش مدیریت پروژه در ادامه سری اسلایدهای مربوط به مدیریت تغییر و کنترل تغییر در پروژه و لزوم بکارگیری آنها در سازمان ارائه شده است.

   

برای دانلود فایل پاورپوینت به ادامه متن مراجعه نمایید....

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳۸٧


78- مدل ارزیابی تعالی پروژه بر اساس استاندارد ICB

مدل تعالی پروژه به تیم پروژه کمک می کند تا نقاط قوت و حیطه های بالقوه برای بهبود در پروژه را شناسایی کند. همچنین این مدل به تیم پروژه کمک می کند تا فرآیند ارزیابی موسسه بین المللی مدیریت پروژه را، برای اعطای جایزه مدیریت پروژه، درک نماید.

  

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳۸٧


خبر- دانلود استانداردهای مدیریت پروژه

مطمئنا تا به حال برای شما هم پیش آمده که چند تا فایل را که می خواهید از اینترنت پیدا کنید باید کلی دنبال تک تک فایل ها بگردید تا خلاصه بتوانید به یکی از آنها برسید. این کار اغلب زمان زیادی از ما می گیره.

با توجه به این مشکل که بارها و بارها برای بنده پیش آمده است و از این به بعد هم پیش خواهد آمد، تصمیم گیرفتم که از این به بعد برخی از فایل های مرتبط به هم را بصورت مجتمع در یکی از صفحات وبلاگ قرار بدهم تا دوستان بتوانند در صورت نیاز به هر فایلی که خواستند به سادگی دسترسی پیدا کنند و در واقع یک کتابخانه طبقه بندی شده کوچک ایجاد کنم.

تصمیم گرفتم این کار را با استانداردهای مدیریت پروژه شروع کنم و به همین دلیل در اولین قدم صفحه مربوط به دانلود استانداردهای مدیریت پروژه را به وبلاگم اضافه کردم. در این صفحه سعی خواهم کرد تا جایی که بتوانم استانداردهای مختلف در زمینه مدیریت پروژه را قرار بدهم که البته در انجام این کار اگر دوستان لینک یا فایلی دارند که بتواند در ارتقای این کتابخانه کمک کند، سپاسگزار می شم که برام بفرستند تا به این کتابخانه اضافه کنم.

در ادامه اگر اجل مهلت بده و فرصت هم داشته باشیم ورمقی هم مانده باشه، قصد دارم این کار را برای کتاب های مرتبط با مدیریت پروژه، جزوات آموزشی، نرم افزارها و غیره نیز ادامه بدهم. در هر صورت همه اینها تا حدود زیادی هم بستگی به کمک شما دوستان دارد.

 برای ورود به صفحه دانلود استانداردهای مدیریت پروژه به اینجا  مراجعه کنید و یا از قسمت "صفحات وبلاگ" در ستون سمت راست وبلاگ استفاده کنید.

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱٦ مهر ۱۳۸٧


خبر- عضویت ایران در انجمن بین المللی مدیریت پروژه

به تازگی مطلع شدیم که پس از دو سال عضویت موقت، انجمن مدیریت پروژه ایران در مجمع نیم سالانه دوم امسال انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) در کپنهاگ با ارایه اسناد ومدارک مثبت دال بر علمی-حرفه ای بودن، دمکراتیک، باز و همگانی بودن انجمن مدیریت پروژه ایران و پس از ارئه گزارش عملکرد این انجمن در سالهای اخیر، با کسب 84 رای موافق از 92 رای به عنوان تنها انجمن علمی-حرفه ای مدیریت پروژه در کشور ایران و تنها مرکز صدور گواهینامه بین المللی مدیریت پروژه در ایران به عضویت دایم IPMA در آمد.

ضمن تبریک به دست اندرکاران انجمن مدیریت پروژه ایران برای ایشان موفقیت های بیشتری را در اعتلای دانش مدیریت پروژه در ایران آرزومندیم.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱٥ مهر ۱۳۸٧


ماهنامه مدیریت پروژه دروس آموخته- شماره 4

شماره چهار ماهنامه مدیریت پروژه دروس آموخته (مهر ماه 1387) منتشر شد. در این شماره می خوانید:

 • سخن سردبیر
 • هفت اصل بیل گیتس
 • نمودار SIPOC
 • زنان در نقش رهبری سازمان
 • فرآیندهای مدیریت پروژه PMBOK: تهیه بیانیه محدوده پروژه
 • عناصر فاکتورهای انسانی
 • آموزه های بزرگان
 • نکته های مدیریتی
 • لغت نامه
 • عناصر شایستگی مدیریت پروژه ICB: اهداف و نیازمندی های پروژه
 • تفاوت های عجیب شرکت های عالی و خوب
 • جدول کلمات متقاطع مدیریت پروژه
 • خلاصه مقاله
 • معرفی سایت
 • معرفی کتاب
 • داستان
 • کاریکاتور
 • اخبار مدیریت پروژه

 

مجله مدیریت پروژه دروس آموخته- شماره 4

شماره 4 از مجله مدیریت پروژه دروس آموخته را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱٤ مهر ۱۳۸٧


رفع مشکل نصب نرم افزار کاربردهای کارا- نسخه 2007

از آنجاییکه برخی از دوستان در دانلود و نصب فایل اجرایی EXE نرم افزار کاربردهای کارا- نسخه 2007 مشکل داشتند، در ادامه لینک فایل Global این نرم افزار را قرار می دهم. دوستان عزیز لازم است که این فایل را در محل فایل Global کامپیوتر خود جایگزین فایل موجود کنند.

نحوه مشخص کردن مسیر نصب در یادداشت های قبلی گفته شده است.

توجه داشته باشید که این فایل مربوط به نسخه MSP 2007 است و برای نسخه های 2003 و 2002 از فایل نصبی استفاده کنید.

نرم افزار کاربردهای کارا

این فایل را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 لازم به ذکر است که این فایل توسط نرم افزار WinRAR فشرده شده است و قبل از استفاده باید توسط این برنامه Extract شود.

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳ مهر ۱۳۸٧


77- نمودار جریان فرآیند (PFD)

یکی از ضعف های بسیار بزرگ مهندسین صنایع در کشور ما، عدم آشنایی این مهندسین با سایر رشته های مهندسی و فرآیندهای کاری و ابزارهای آنها می باشد. این مشکلی است که هر مهندس صنایعی در بدو ورود به صنعت با آن مواجه می شود. لذا لازم دانستم از این پس برخی از اصطلاحات و نمودارها و ابزارهای مورد استفاده در سایر رشته های مهندسی نظیر برق و ابزار دقیق، پایپینگ، تجهیزات و فرآیند و غیره را در وبلاگ بصورت مختصر توضیح بدهم. در این بخش سعی می کنم ضمن رعایت پیش نیازی، موارد با کاربرد بیشتر را در اولویت کاری قرار بدهم. از همه دوستان صاحبنظر (چه از رشته صنایع یا سایر رشته ها) هم درخواست می کنم اگر می توانند در پربارتر شدن این بخش بنده را کمک کنند.

به عنوان شروع کار در این بخش قصد دارم مختصری در مورد نمودار جریان فرآیند (PFD) که کاربرد زیادی در طراحی پروسه ها دارد توضیحاتی ارائه کنم.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز ٧ مهر ۱۳۸٧


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎