‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ دروس آموخته

گاهنامه مدیریت پروژه دروس آموخته – شماره 1

  در هنگام مطالعه مطالب مختلف مدیریت پروژه بصورت پراکنده در سایت ها و وبلاگ های مختلف همیشه  به این فکر بودم که هنوز در کشور ما یک مجله الکترونیکی رایگان که بتواند بصورت Offline در اختیار علاقه مندان و همکاران قرار بگیرد وجود ندارد. البته مجلات الکترونیکی نظیر خبرنامه پی ام اوک وجود دارد اما امکان دسترسی به محتوای این مجله بصورت Offline کمی مشکل می باشد.

 

 

 گاهنامه مدیریت پروژه دروس آموخته – شماره 1

 

به همین دلیل تصمیم گرفتم که حداقل مطالب موجود در وبلاگ خودم را بصورت فایل PDF و در قالب یک مجله الکترونیکی بصورت رایگان در اختیار دوستان قرار بدهم تا در هر زمان و هرجایی که خواستند بتوانند از فایل دانلود شده استفاده کنند و براحتی آن را ذخیره کنند. از این رو تصمیم به تهیه اولین شماره گاهنامه مدیریت پروژه "دروس آموخته" گرفتم.

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۳٠ تیر ۱۳۸٧


70- استاندارد PRINCE2

کلمه PRINCE سرنام عبارت PRojects IN Controlled Environment  می باشد. این استاندارد یک روش ساختار یافته برای مدیریت اثربخش پروژه ها می باشد.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ٢٤ تیر ۱۳۸٧


69- جلسه آغاز پروژه یا Kick-Off Meeting

 

کلمه Kick off به معنای ضربه شروع مسابقه فوتبال یا شروع حمله در جنگ می باشد. در مدیریت پروژه Kick off Meeting به جلسه ای اطلاق می شود که در آن بصورت رسمی شروع پروژه اعلام می گردد. 

مدیر پروژه از این جلسه برای ایجاد نگرشی مشترک از پروژه و اطمینان از درک منشور پروژه و روشن کردن قدم های بعدی در پروژه استفاده می کند.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ٢٢ تیر ۱۳۸٧


8- MTO چیست؟

عبارت MTO مخفف Material Take Off عبارتی است که در پروژه ها بسیار با آن برخورد می کنید.  لیست MTO لیستی از مواد و متریال مورد نیاز برای ساخت یک تجهیز یا سازه و غیره می باشد که در آن لیست متریال به همراه مقدار مورد نیاز و جنس آن (مانند نوع خاصی از فولاد و غیره) ذکر می شود. گاهی اوقات به این لیست MTOL نیز می گویند.

 

این لیست تنها محدود به مقدار متریال مورد نیاز نیست و وزن آیتم هایی که باید حمل یا برداشته شوند (Take Off) نیز در آن ذکر می شود. این اطلاعات یک عامل مهم در هنگام کار با متریال سنگین می باشد زیرا به شرکت حمل کننده آن متریال این امکان را می دهد که وزن کل آیتم های موجود در لیست را بداند و بر اساس آن در مورد نحوه حمل آن پس از ساخت تصمیم گیری کند.

 

بر اساس تعریف ISA عبارت MTO عبارتست از فرآیند تجزیه و تحلیل نقشه ها و تعیین کلیه متریال مورد نیاز برای پیاده سازی طرح. پس از تهیه MTO از آن برای تهیه سیاهه متریال (BOM) استفاده می شود. فرآیند خرید و تامین و تدارک پس از تهیه BOM انجام می شود.

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ٢٢ تیر ۱۳۸٧


کتاب- مدیریت چابک پروژه

Title: Agile Project Management: How to Succeed in the Face of Changing Project Requirements

Author: Gary Chin

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱٥ تیر ۱۳۸٧


67- نسل امروز و دیروز در سازمان ها

امروز مقاله ای در مورد تفاوت های مدیریتی نسل جدید و نسل های قدیمی تر در سازمان ها می خواندم. موضوعی که این مقاله به آن پرداخته بود، موضوع جالبی بود که احساس کردم امروزه در کشور خودمان و در بسیاری از سازمان ها مبتلا به آن هستیم.

شاید تا به حال به شرایطی برخورد کردید که در آن شرایط یک مدیر مسن و البته کار کشته پس از اتمام مدت خدمتش بازنشسته می شود یا استعفا می دهد و پس از وی یک مدیر جوان به عنوان جانشین وی انتخاب می گردد. در چنین شرایطی مدیر جوان اغلب روش ها و سبک های مدیریتی خاص خود را دارد که البته ممکن است علی رغم شایستگی در احراز پست مورد نظر، با مقاومت هایی روبرو شود.

معمولا این مقاوت ها در برابر مدیر جوان از طرف افراد مسن تر گروه می باشد. دلیل این امر چیست؟

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ٥ تیر ۱۳۸٧


گردهمایی دانش آموختگان دبیرستان نمونه امام صادق (ع)

از اینکه مطلب بی ربط می نویسم از همه عذرخواهی می کنم. تریبون دیگری برای اطلاعیه های شخصی ندارم.

از همه دوستان عزیزی که در گردهمایی دانش آموختگان دبیرستان نمونه دولتی امام صادق (ع) شرکت کرده و عکس های مربوطه را می خواهند آدرس ایمیلشان را برای بنده بفرستند. در ضمن بنا به درخواست دوستان و در راستای حمایت از دولت کریمه آقای احمدی نژاد و قطع دست مافیای احتکار این عکس ها بصورت رایگان ارسال خواهد شد!

 

E-mail: Sadeghroozbehi@yahoo.com

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱ تیر ۱۳۸٧
تگ ها : متفرقه


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎