‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ دروس آموخته

61- وزن دهی به فعالیت ها (1)

 

 

وزن دهی به فعالیت ها همواره یکی از مسائل پیچیده ای بوده است که اعضای تیم برنامه ریزی پروژه همواره با آن روبرو بوده اند. وزن دهی فعالیت ها با توجه به تاثیری که بر روی درصد پیشرفت کار دارد هم برای کارفرما و هم برای پیمانکار دارای اهمیت زیادی است. کارفرما همیشه به دنبال آن است که درصدهای پیشرفت کار تا حد امکان به واقعیت نزدیک باشد. در عین حال پیمانکار به منظور نشان دادن میزان موفقیت خود در اجرای پروژه اغلب سعی دارد وزن ها را بگونه ای تعیین کند که تا حد امکان میزان پیشرفت را به نفع وی نمایش دهد.

 

 

همین امر ممکن است در بین واحدهای داخل یک سازمان نیز به وجود آید. در این بخش قصد دارم کلیاتی در مورد وزن دهی و معیارهای وزن دهی ارائه بدهم. در قسمت بعدی به روش های وزن دهی بر اساس ترکیبی از معیارها اشاره خواهم کرد.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳۸٧


60- لیست ریسک های پروژه

شناسایی ریسک، اولین قدم و البته مهمترین قدم در فرآیند مدیریت ریسک پروژه می باشد. در این فرآیند کلیه ریسک های بالقوه پروژه شناسایی و لیست می شود. سپس این ریسک ها پس از تجزیه و تحلیل اولویت بندی شده و اقدامات مقتضی برای آنها در نظر گرفته می شود.

درجدول زیر لیستی از اطلاعاتی که برای هر یک از ریسک ها در طول فرآیند مدیریت ریسک باید تهیه شود نشان داده شده است.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز ٢٤ فروردین ۱۳۸٧


59- تجزیه و تحلیل ذینفعان پروژه

با افزایش موفقیت شما در کارتان پروژه هایی که می گیرید و انجام می دهید بر افراد بیشتری تاثیر می گذارد. هرچه تعداد افرادی که تحت تاثیر قرار می گیرند بیشتر باشد احتمال آنکه افرادی که بر پروژه شما موثر هستند٬ تحت تاثیر قرار گیرند نیز بیشتر می شود.  ممکن است این افراد از کارهای شما حمایت کنند و یا مانعی بر سر آن باشند.

مدیریت ذینفعان یک حیطه پر اهمیت است که افراد موفق از آن برای کسب حمایت دیگران از آن استفاده می کنند. این حیطه به آنها کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند تا در مواردی که دیگران شکست می خورند٬ پروژه آنها موفق خواهد بود.

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

ادامه مطلب   
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۸ فروردین ۱۳۸٧


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎