‎‎ ‎‎ ‎‎ ‎‎ دروس آموخته

۴۶- متدولوژی حلزونی (مارپیچی)

 

این متدولوژی از یک رویکرد چرخه ای برای توسعه سیستم استفاده می کند. نتایج حاصل از این متدولوژی در نسخه های مختلف ارائه و توسعه داده می شود. در این متدولوژی که اغلب برای پروژه های نرم افزاری از آن استفاده می شود، این امکان وجود دارد که یک طرح اولیه برای مشتری در مراحل اولیه تهیه شود. این مدل یک مدل تولید سریع است و بر پایه توسعه تکاملی بنا شده و از متدولوژی آبشاری برای هر فاز استفاده می کند.

 

بر اساس این رویکرد، جزئیات کل سیستم در اولین مرحله تعیین نمی شود. در عوض توسعه دهندگان سیستم

 

1) مشخصه های با اولویت بالا را بررسی می کنند.

 

2) آنها را شناسایی می کنند.  

 

3) آنها را به اجرا در می آورند.

 

4) از مشتریان در مورد آنها بازخور دریافت می کنند.

 

اینگونه بازخورها، وجه تمایز توسعه نیازهای مشتری از پیش بینی آنهاست. بر اساس جریان فرآیند، تیم پروژه متوالیا به عقب برگشته و کار را برای تعیین و اجرای مشخصه های اضافی آغاز می کنند. شکل زیر ساختار اصلی این مدل را نشان می دهد.

 

 

متدولوژی حلزونی

 

از مزایای این متدولوژی عبارتند از:

 

- طراحی انعطاف پذیر آن، این اجازه را می دهد که تغییرات در چندین مرحله از پروژه به وقوع بپیوندد.

 

- فرآیند ساخت سیستم های بزرگ در بخش های کوچک، امکان محاسبات هزینه ای را بهتر و ساده تر فراهم می کند.

 

- مشتری که در مراحل توسعه هر بخش درگیر است، کنترل جهت گیری و اجرای پروژه را در اختیار دارد.

 

- دانش مشتری با پیشرفت پروژه رشد می کند و لذا بخوبی می تواند با مدیریت ارتباط برقرار کند.

 

 

این متدولوژی یک متدولوژی ریسک مدار است. زیرا ریسک در ابتدای هر مرحله بررسی شده و در چرخه های متوالی مجددا بررسی می شود. از این متدولوژی اغلب برای پروژه های توسعه سریع برنامه های کاربردی (RAD) استفاده می شود. در این متدولوژی بیشتر حجم کار بر روی توسعه دهنده ها و طراحان است و مدیر پروژه زحمت کمتری متحمل می شود. این متدولوژی قابلیت حل مشکلات زیر را در پروژه ها داراست:

 

- خواسته های ناکافی از مشتری: این متدولوژی مشتری را تشویق می کند تا بازخور ارائه دهد.

 

- ارتباطات نا کافی: در این متدولوژی سوء تفاهم ها سریعا قابل رفع می باشد.

 

- طراحی طاقت فرسا: در این روش توسعه بر اساس موارد بحرانی مورد نیاز می باشد.

 

- تناقضات شناسایی نشده: تناقضات در مراحل اولیه پروژه شناسایی می شوند.

 

- تست و تضمین کیفیت ضعیف: تست درست از تکرار اول شروع می شود.

 

- توسعه آبشاری: ریسک ها در مراحل اولیه شناسایی و مورد بررسی قرار می گیرند.

 

 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳۸٥


۴۵- تهیه بیانیه اولیه محدوده پروژه

بیانیه محدوده پروژه عبارتست از تعریف پروژه (چه چیزی لازم است تا انجام شود). فرآیند تهیه بیانیه اولیه پروژه به  بررسی و مستند سازی مشخصات و حدود پروژه و محصولات و خدمات مرتبط با آن از جمله روش های پذیرش و کنترل محدوده و غیره می پردازد.

 

بیانیه اولیه پروژه از طریق اطلاعات ارائه شده توسط آغازگران و یا پشتیبانان پروژه تهیه می شود. پس از تهیه این بیانیه محدوده اولیه، تیم مدیریت پروژه در مراحل بعدی، این بیانیه را بررسی و اصلاح کرده و با تفصیل بیشتری در قالب بیانیه محدوده پروژه ارائه می دهند. این بیانیه ممکن است در طول اجرای پروژه دستخوش تغییراتی گردد.

 

ورودی های این مرحله عبارتند از منشور پروژه و نیز بیانیه کار پروژه (SOW) . خروجی این مرحله نیز عبارتست از بیانیه محدوده اولیه پروژه. در ذیل فرآیند انجام فعالیت ها در این پردازش نشان داده شده  است.

 

 

 

 

 

 

ü        تشکیل جلسه و بررسی منشور و بیانیه کار: در اولین قدم برای تهیه بیانیه محدوده اولیه، لازم است تیم پروژه نسبت به برگزاری جلسه و بررسی ورودی های پردازش یعنی منشور پروژه و بیانیه کار ( و در صورت وجود قرارداد) اقدام نماید. در این جلسه مدیر پروژه، تیم مدیریت پروژه و کارشناسان مربوطه و در صورت لزوم مدیریت ارشد سازمان و نماینده مشتری نیز حضور خواهند داشت. مسئولیت تشکیل جلسه بر عهده مدیر پروژه می باشد.

 

 

 

ü        تهیه بیانیه محدوده اولیه: در مرحله بعد پس از دریافت نقطه نظرات افراد شرکت کننده در جلسه و کارشناسان و نیز موارد ذکر شده در منشور و بیانیه کار و قرارداد، مدیر پروژه نسبت به تهیه بیانیه اولیه محدوده اقدام مینماید. مسئولیت تهیه بیانیه محدوده اولیه بر عهده مدیر پروژه می باشد.

 

 

 

ü        تایید و تصویب: پس از تهیه بیانیه اولیه محدوده پروژه لازم است این بیانیه به تایید مدیریت ارشد، هیات مدیره و نیز آغازگران پروژه برسد. در مورد پروژه هایی که در نتیجه یک قرارداد، تعریف شده اند، ‌پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از بروز مشکلات آتی در پروژه، این بیانیه به تایید مشتری پروژه نیز برسد. مسئولیت اخذ تاییدیه از افراد فوق الذکر بر عهده مدیریت پروژه می باشد. خروجی این مرحله بیانیه محدوده اولیه پروژه می باشد.

 

 

 

برنامه ریزی محدوده پروژه 

اشتراک و ارسال مطلب به:

  
نویسنده : صادق روزبهی- PMP ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۳ آذر ۱۳۸٥


‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎ ‎‎ ‎
‎ ‎
‎ ‎‎ ‎‎ ‎
‎‎ ‎‎